Daha çok telefonlarda görmeye başladığımız kırılmaz ekran koruyucular gerçekten işe yarıyor mu? Reklamlarında ve satıcıları tarafından söylenen çekiç, tornavida, yere düşme vs. durumlarında gerçekten telefonunuzun ekranını koruyor mu? Aşağıda hem teknik olarak, hem de kullanıcı yorumları ile bu ekran koruyucuların ne kadar işe yaradığını anlatmaya çalışacağız.

Bilindiği üzere birkaç sene öncesinde telefonların ekranlarında çizilme meydana gelmemesi için şu anki ekran koruyuculardan farklı olarak daha ince ve jelatin kıvamında basit ekran koruyucular piyasaya çıkmıştı (Hatta daha çok ekran jelatini olarak adlandırılıyorlardı).

Bu ince ve daha basit versiyonlar eskiden telefonunuzun ekranında meydana gelebilecek ince/hafif çizikleri önleyebiliyorlardı. Bu eski ekran koruyucuların/jelatinlerin avantajları daha ucuz olması ve telefonu çok kalınlaştırmamasıydı. Dezavantajı ise şimdiki versiyona göre daha zor yapıştırılması (hava kabarcıkları) ve kolay kalkmasıydı.

Aynı zamanda da düşme ve kırılmalara karşı çok dayanıklı değillerdi. Özetle bizi ufak çiziklerden kurtarıyorlardı çünkü o zamanlar telefon ekranları şimdiki Gorilla Glass gibi sağlam/çizilmez malzemeden yapılmıyorlardı.

Yorumlamak istediğimiz günümüz kırılmaz ekran koruyucular ise bu jelatinlere göre teknolojik olarak bir tık ileride. Hem uygulaması, yani ekrana yapıştırılması daha kolay, hem de kalkma, kabarma gibi durumlar daha nadir yaşanıyor.

Peki gerçekten kırılmıyorlar mı veya çizilmiyorlar mı? Bu sorunun cevabı katlandığınız maliyete ve ekran koruyucunun kalitesine de bağlı.

Fakat ürün görsellerinde ve anlatılanlarda bahsi geçen çekiç ile vurma, tornavida ile deşme, yüksekten yere düşürme gibi durumlarda aslında gerçekten de o kadar işe yaramadığı söylenebilir. Bu durumu destekleyecek ilk düşünce ise böyle bir teknolojinin bu kadar  ucuza üretilebilmesi durumunda bunun dünya cep telefonu üretici devlerinin kullanmayacağını düşünmek biraz garip olurdu. Tabi bu kırılmaz denilen ekran koruyucuları kullanmayın dediğimiz anlamına gelmiyor.

Kırılmaz ekran koruyucuların temel olarak en büyük avantajı binlerce liraya satın aldığınız telefonunuzun ekranını aslında çizilmelere karşı korumaktır. Gerçekten de çizikler ne kadar derin olursa olsun ekrana zarar gelmeden çoğunlukla telefonunuzu koruyabiliyorlar. Sadece bu yüzden bile satın alınıp kullanılabilir. Sonuçta kullandığınız telefonların ekranları her ne kadar çizilmez teknolojilerle donatılsa da çoğunlukla bir süre sonra çizikler oluşuyor. Bol çizikli bir ekranı yeni ve orijinali ile değiştirmeniz durumunda da  ortaya yüksek maliyetler çıkabilir.Bu yüzden bu ekran koruyucu tabakalarının  çizilmelere karşı gerçekten dayanıklı olduklarını söyleyebiliriz.

× WhatsApp